EĞİTİM

Günümüzdeki rekabet piyasasında eğitimin önemini biliyor ve çalışmalarımızı kısa zamanda tam etki yaratacak eğitimler üzerinde yoğunlaştırıyoruz.
Power Plus HRM olarak; İnsan Kaynakları alanındaki 15 yıllık deneyimimiz ile hazırladığımız eğitim programlarımızın temel amacı, alınan eğitimin kısa sürede etkisini göstermesi ve uygulanabilir olmasıdır.
Bu amaçla çıktığımız yolda eğitim modüllerimiz Dünya trendlerinde, Dünyadaki son ve güncel İnsan Kaynakları Eğitim modülleri baz alınarak sürekli güncellenmektedir.
Eğitimlerimiz, almak istediğiniz eğitim konusu ile ilgili sizlerle yapılan görüşmeler ve netleştirmeler sonrasında size özel şeklini alır, eğitim sonrasında yapılan ‘’ Eğitim Etkinliği Ölçme Analizi ‘’ ile eğitimin üzerinizdeki etkisi ve işe yansıtılabilme düzeyi ölçülür.
Aşağıda başlıca 5 bölüm olarak ayırdığımız eğitimlerimiz ihtiyaçlar doğrultusunda max. Fayda sağlaması açısından paket eğitimler şeklinde de verilebilmektedir.
Eğitimlerimizin genelinde kullandığımız, testlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen Testler bölümünü inceleyiniz

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ
İLETİŞİM EĞİTİMİ
İletişimin önemi, ne kadar iletişimciyiz, konuşurken nasıl anlaşılıyoruz, iletişim yeteneğimizi nasıl geliştirebiliriz, beden dili ile iletişim becerileri arasındaki bağlantı nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını bulacağınız en güncel bilgiler ile hazırlanan İletişim Eğitimi sunumumuzla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.
LİDERLİK EĞİTİMİ
Çağdaş Liderlik ve Koçluk teknikleri ile verdiğimiz eğitimimiz, size durumsal liderlik, kişiye göre yönetim, kriz yönetimi, toplantı yönetimi, stres ve zamanı yönetemi ile ilgili yetkinlikler kazandırmaktadır, eğitim içeriği kişiye özel hazırlanmaktadır..Konu ile ilgili geniş bilgi almak için lütfen bizi arayın.
SUNUM BECERİLERİ / TOPLULUK ÖNÜNDE ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA
Topluluk önünde yada herhangi bir toplantıda konuşurken heyacanlanıyormusunuz? Ne kadarda hazırlansanız max. derecede etkili olamadığınızı mı düşünüyorsunuz? O halde hemen bize ulaşın ve bu konuyu ne kadar çabuk çözebileceğinizi görün. Bu eğitimimizde ayrıca; Sunum yapmanın püf noktaları, iyi bir sunum için gereken bitün bilgiler ve hazırlıklar işlenecektir.
BEDEN DİLİ VE ETKİLİ İLETİŞİM
Günümüzün mutlaka alınması gereken ve çalışan kısmın % 70 i tarafından alınan ve hemen hemen her yıl tekrarlanan en önemli eğitimlerden biri olan Beden Dili ve İletişim Eğitim programımızın içinde ayrıca; Beden dilimizi kullanarak ikna etme yöntemleri ve Beden Dili okuma yöntemleri de işlenecektir.Ayrıntılı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ
İyi bir eğitmen öncelikle neye dikkat etmeli, ne kadar anlatabiliyor ne kadar anlaşılıyorsunuz? Firmaların insan kaynakları departmanı çalışanı iseniz yada firma içinde eğitim veriyorsanız, mutlaka bize ulaşın ve kısa sürede etkisini birebir göreceğiniz, pratik ve anlaşılır eğitimimiz hakkında ayrıntılı bilgi alın.
ZAMAN YÖNETİMİ
Gününüz size yetmiyormu? Gün içinde yoğunluktan ve yapılacakları sıraya koyamamaktan mı şikayetçisiniz? Zamanı en etkin şekilde yönetmenizi sağlayacak ve zaman probleminizi ortadan kaldıracak, son ve güncel dünya bilgileri ile hazırladığımız  zaman yönetimi eğitimimize mutlaka katılmalısınız. Bu eğitimde ayrıca, stres ve zaman yönetiminin nasıl birbirini etkilediği üzerindede durulacaktır. Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın
SÜREÇ YÖNETİMİ
Projelerle süreç yönetimi nasıl olur, süreç yönetiminin iş planı nasıl çıkarılır, süreç yönetimi ve zaman ilişkisi,  iyi bir süreç yönetimi için nasıl bir sistem kurulmalı ? Süreç oluşturma adımları nasıl daha etkili kurulur ve yönetilir? Tüm bu soruların yanıtını bulacağınız en güncel ve pratik bilgilerle oluşturulan Süreç Yönetimi Eğitimimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.
STRES YÖNETİMİ
Son dünya trendi; OLUMLU STRES üzerinden işlenen eğitimimiz, iş ve özel yaşantınızdaki olumsuz stresi olumlu strese dönüştürecek hatta size fayda sağlamasını bile sağlayacak. Bu eğitimde ayrıca; Çalışanlar ve stres yönetimi, koçlukta stres yönetimi, püf noktaları nelerdir ? Konuları ve daha birçok ana başlık incelenecektir. Eğitimimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.
İKNA SANATI
Kimi ne kadar zamanda ikna edersiniz, ikna yeteneğiniz nasıl? İkna yeteneğinizi nasıl arttırırsınız, ikna kabiliyeti ve beden dili arasındaki ilişki nedir? Toplantılarda heyecenlanmadan, projemizi savunmak ve insanları etkileyecek ikna etmek için nasıl bir yöntem izlemeliyiz? Tüm bu ana başlıkların işleneceği eğitimimizde ayrıca; '' Topluluk önünde ve toplantılarda etkili konuşmak '' konusu üzerinde de durulacaktır.Dünyadaki son güncel bilgiler ile hazırlanan eğitimimiz hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için lütfen bizi arayın.
TAKIM ÇALIŞMASI
Takım çalışması eden önemlidir?, Zaman yönetimi ve takım çalışması arasındaki bağlantılar nelerdir, liderlik ve takım çalışması yönetimi arasındaki ilişki nelerdir? Takım çalışması olunca ne oluyor, olmayınca ne oluyor ? Örnekler ve work - shop larla sunulacak olan eğitimimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.
MÜLAKAT TEKNİKLERİ - İŞE GİRİŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ / QUICK-UP Metodu
İş görüşmesi teknikleri son dönemde nasıl değişti,İş Görüşmelerine yönetimin bakış açısı ,İşyeri görüşmede sizlerden ne bekler , En etkili cv nasıl hazırlanır ?İş Modeli - Hazırlık Süreci,Görüşme Performansı,Hareketli ve Değişken İş Görüşmesi Teknikleri,Kendinizi en iyi nasıl ifade edeceksiniz? Beden Dili,İletişimin önemi ,iş Görüşmesi Sonrası / Bekleme Süreci
SOSYAL ÇEVRE VE YÖNETİMİ EĞİTİMİ
Sosyal Çevre nedir? Sosyal Çevremizin yaşamımız üzerindeki etkileri nelerdir ? Sosyal Çevremizi Yönetebilirmiyiz ? Sosyal çevrenin gençler üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir ? Yaklaşım ,İşimiz ve sosyal çevremiz , Sabitler ve Değişkenler, Kendinizi en iyi nasıl ifade edeceksiniz ? İletişimin önemi.
Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın …
YÖNETİM KADEMESİ EĞİTİMLERİ
ÇAĞDAŞ YÖNETİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin
LİDERLİK VE KOÇLUK EĞİTİMİ
Çağdaş Liderlik ve Koçluk teknikleri ile verdiğimiz eğitimimiz, size durumsal liderlik, kişiye göre yönetim, kriz yönetimi, toplantı yönetimi, stres ve zamanı yönetemi ile ilgili yetkinlikler kazandırmaktadır, eğitim içeriği kişiye özel hazırlanmaktadır..Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin
STRES YÖNETİMİ
Çalışanlar ve stres yönetimi, koçlukta stres yönetimi, OLUMLU STRES nedir? Nasıl faydalanılır ? Örgüt stresi nedir, nasıl minimize edilir?  Stres Yönetiminde Zaman Yönetiminin önemi nedir, arasındaki ilişki nedir, nasıl yönetilir ?
TAKIM ÇALIŞMASI
Neden önemlidir?, Zaman yönetimi ve takım çalışması arasındaki bağlantılar nelerdlr, liderlik ve takım çalışması yönetimi arasındaki ilişki nelerdir? Takım Çalışmasının kısa ve uzun vadede firmaya sağladıkları nelerdır? İyi bir takım bireyi miyiz? Bu konuda kendimizi nasıl geliştiririz ?
TOPLANTI YÖNETİMİ
Etkin toplanti yönetimi nasıl olur? Toplantıda zamanı nasıl en etkin şekilde kullanmalıyız? Başlarken ve bitirirken, toplantı lideri nasıl olmalıdır? Toplantı Yönetimi ve Zaman Yönetimi ilişkisi nedir, nasıl olmalıdır? Toplantı Yönetimi ve Stres Yönetimi ilişkisi nedir? Nasıl olmalıdır?
ZAMAN YÖNETİMİ
Zamanı nasıl en etkin şekilde yönetiriz? Günümüzü en etkin şekilde nasıl planlamalıyız? Acil İş ve Önemli İş arasındaki fark nedir? Nasıl dengelenir ? Bir çalışma günündeki etkin zaman yönetimi bize neler kazandırır, neler kaybettirir ? Stres ve Zaman Yönetimi nasıl birbirini etkiler? Ajanda nasıl oluşturulur ve Yönetilir ?
İNSAN VE YÖNETİM PSİKOLOJİSİ
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
ETKİLİ DELEGASYON
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZLE HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
ASTLARLA İLETİŞİM
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
ÖRGÜTSEL ZEKAYI ELİŞTİRMEK VE YÖNETMEK
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
STRATEJİK YÖNETİM
EĞİTİM İÇERİĞİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                           Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
İMAJ YÖNETİMİ
Ne demektir?, Nasıl uygulanır? Nasıl geliştirilir? İmaj yönetimi gereklimidir ? Klasik yönetim ve imaj yönetimi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir ? İmajınız sizi nasıl olumlu yada olumsuz etkiler? Size neler kazandırır?
İKNA SANATI
Kimi ne kadar zamanda ikna edersiniz? Topluluk Önünde etkin konuşma nasıl yapılır?  İkna yeteneğiniz nasıl? İkna yeteneğinizi nasıl arttırırsınız, ikna kabiliyeti ve beden dili arasındaki ilişiki nedir?
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ
İyi bir eğitmen öncelikle neye dikkat etmeli, eğiticinin eğitimi eğitimi neden gerekli? ne kadar anlatabiliyor ne kadar anlaşılıyorsunuz ? Topluluk önünde etkin konuşma nasıl yapılır ? Bu eğitimimiz size sadece eğitim verirken değil, toplantılarda, ekibinizi koordine ederken ve satış-pazarlama faaliyetlerinizde de çok fayda sağlayacak.
YETENEK YÖNETİMİ EĞİTİMİ
EĞİTİMLERİMİZ FİRMAYA ve/veya KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMAKTADIR.                                                                 Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
İŞE ALMA VE YERLEŞTİRME EĞİTİMİ
İnsan kaynakları politikanız ve işe alma ve yerleştirme politikanız ne kadar benzer ve uyuşuyor, İnsan kaynaklarından max fayda almak için işe alma ve yerleştirme sisteminizi nasıl geliştirmeli ve uygulamalısınız
AİDİYET EĞİTİMİ
Aidiyet, bir kişinin çalıştığı kuruma karşı hissettikleridir. Her çalışanın ortak hedef değerleri benimsemesini ifade eder, bir çalışanın aidiyet duygusu, hem çalıştığı şirketin başarısına, hem de kendi performansına etki eder. Şirketin kurumsal bir yapı kazanmasında ve gelecek dönemlerde istikrarlı olarak gelişmesinde çalışanın aidiyet duygusunun önemli payı vardır.Bu eğitimde işlenecek olan ana başlıklar şunlardır;
  • Aidiyet nedir?
  •  Aidiyet duygusunun şirketimize etkileri neler olabilir?
  • Çalışanların aidiyet duygularının yaratılmasında yöneticilerin rolü nedir?
  • Aidiyetin türleri nelerdir?
Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın …
SAĞLIK SEKTÖRÜ EĞİTİMLERİ
HASTA HAKLARI EĞİTİMİ
Hasta hakları nelerdir? Hasta hakları eğitimi her hastaneye neden gereklidir? Hasta Hakları ile ilgili kanunlar nelerdir? Hastalar ve hasta yakınları ile iletişim nasıl olmalıdır ?  
ZOR HASTA VE YAKINLARI İLE İLETİŞİM  YÖNTEMLERİ EĞİTİMİ
Zor hasta ile iletişim, hasta hakları nelerdir? Hastanın bakış açısı ile hastane ve hastane personeli nasıldır? Hasta ve Hasta yakınları ile iletişim halindeyken Beden Dilimizi nasıl kullanmalıyız?
İLETİŞİM BECERİLERİ EĞİTİMİ
Sağlık personeli için iletişimin önemi nedir ? Ne kadar iletişimciyiz? Etkili İletişim için beden dilimizi nasıl kullanmalıyız? Konuşurken nasıl anlaşılıyoruz ? İletişim yeteneğimizi nasıl geliştirebiliriz? Etkili İletişimin hastanenize ve/veya sağlık merkezinize kısa ve uzun vadede kazandıracakları nelerdir ?
TELEFONDA İLETİŞİM / ETKİLİ KONUŞMA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ
Yüz yüze İletişim ile telefonda iletişim arasındaki fark nedir ?  Telefonda iletişimi sağlık sektöründe neden bu kadar çok önemli?  Hasta ve hasta yakını ile telefonda iletişim, ses tonu vurgulamalar nasıl olmalı ?
YÖNETİM BECERİLERİ / EKİP OLMA – LİDERLİK EĞİTİMİ
Klasik yönetim ve çağdaş yönetim arasındaki farlar nelerdir? Sağlık Sektöründe Yönetim becerileri ve Ekip olmanın önemi nedir ? Acil durumlarda Liderlik nasıl olmalıdır ? Acil durumlarda ve hasta ile iletişimde yönetim becerilerinin önemi nedir? Nasıl olmalıdır ?
HASTA ŞİKAYETLERİ YÖNETİMİ EĞİTİMİ
Hasta ve yakınları aslında neden şikayetçidir? Kısa ve uzun vadede hasta şikayeti yönetimi süreci nasıl olmalı, nasıl işletilmeli? Problemli hasta ve yakını ile iletişim krarken nelere dikkat etmeliyiz ? Beden dilimiz nasıl olmalı ? 
STRES YÖNETİMİ
Çalışanlar ve stres yönetimi, Sağlık sektöründe stres yönetimi, hasta ile iletişimde stresimizi nasıl yönetmeliyiz? Olumlu Stres metodu ile iş ve özel yaşantımızda stresi nasıl minimize ederiz ?
BEDEN DİLİ VE ETKİLİ İLETİŞİM
Beden dili okuma teknikleri nelerdir? Hasta ve yakınları ile iletişimde beden dilimizi kullanarak ikna etme yöntemleri nelerdir ? Beden Dili kullanımının etkili iletişimdeki yeri ve önemi nedir ?
ZAMAN YÖNETİMİ
Zamanı nasıl en etkin şekilde yönetiriz? Sağlık sektöründe Zaman Yönetimi neden gereklidir? Nasıl yönetilmelidir ? Stres ve Zaman Yönetimi nasıl birbirini etkiler ? Ajanda oluşturma ve kullanma teknikleri nedir? Zamanı yönetirken neden önemlidir?
SAĞLIKTA SÜREÇ YÖNETİMİ EĞİTİMİ
Projelerle süreç yönetimi nasıl olur? Sağlık Sektöründe Süreç yönetiminin aciliyeti ve önemi ? Sağlık Sektöründe süreç yönetiminin iş planı nasıl çıkarılır? Süreç Yönetimi ve Zaman Yönetimi ilişkisi nedir? Nasıl işletilmelidir ?
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ
İyi bir eğitmen öncelikle neye dikkat etmeli? Sağlık Sektöründe bu eğitim neden gerekli, ne kadar anlatabiliyor ne kadar anlaşılıyorsunuz ? Bu eğitimimiz size sadece eğitim verirken değil, toplantılarda, ekibinizi koordine ederken, satış ve pazarlama yaparken de çok fayda sağlayacak.
İŞE ALMA VE YERLEŞTİRME EĞİTİMİ
İnsan kaynakları politikanız ve işe alma ve yerleştirme politikanız ne kadar benzer ve uyuşuyor, İnsan kaynaklarından maksimum fayda almak için işe alma ve yerleştirme sisteminizi nasıl geliştirmeli ve uygulamalısınız
SAĞLIKTA MARKALAŞMA
Markalaşma nedir? Markalaşma politikanız ve stratejiniz var mı? Sağlıkta markalaşma gerekli midir ve nasıl olmalıdır? Markalaşma çalışmalarının hastanenize / sağlık merkezinize kısa ve uzun vadede getireceği faydalar nelerdir?
SAĞLIKTA İMAJ VE YÖNETİMİ
Ne demektir?, Nasıl uygulanır? Nasıl geliştirilir? İmaj yönetimi gerekli midir, Klasik yönetim ve imaj yönetimi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdır? İmaj Yönetimi çalışmalarının kısa ve uzun vadede hastanenniz / sağlık merkezinize getireceği faydalar nelerdir? İmaj Yönetimi oluştururken sağlık sektörü olarak dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
SAĞLIKTA REKLAM EĞİTİMİ
Nasıl olmalıdır? Gerekli midir? Sağlıkta reklam vermenin kanuni yaptırımları ve zorlukları nelerdir? Aylık yada yıllık olarak reklam giderlerine ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Geri dönüşünü ölçüyor ve yeterli buluyormusunuz? Reklamlardan max. düzeyde fayda kazanmak için yapılması gerekenler nelerdir ?
ANLAŞMALI KURUMLAR EĞİTİMİ
Yurtiçi – Yurtdışı Özel Sağlık Sigortaları, Bankalar ve emekli sandıkları, Fonlar, Şirketler, Vakıflar ve Derneklerin hepsi hastanelerin potansiyel ve grup müşterileridir.
Bu kurumların asıl beklentileri beraber çalıştıkları hastanelerin kendilerine güven veren bir çözüm ortağının statüsünde olmalarıdır, hastaneler bunu gerçekleştirmek zorundadırlar.
Size sunacağımız Danışmanlık ile; Anlaşmalı Kurumlarla ne içerikli bir anlaşma yapılması gerektiği, kar zarar tablolarının oluşturulması, karşılıklı beklentiler ve en önemlisi karşılıklı memnuniyet ve bağlılığın ne şekilde oluşturulacağı konuları üzerinde çalışacağız ve hastanenize özel Anlaşmalı Kurumlar Sistemini kuracağız.
KURUM KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ
Kurum Kültürü neden gereklidir? Nereden başlar? Çalışanlarınız Kurum Kültürünüzü ne kadar yansıtıyor ve uygulayabiliyor? İşletmeniz hangi kurumsal modele daha uygun? Kurum Kültürünüzün maliyetlerinize ve karınıza etkileri ne kadar?
Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın …
TURİZM SEKTÖRÜ EĞİTİMLERİ
İLETİŞİM BECERİLERİ EĞİTİMİ
Günümüzde iletişimin önemi, ne kadar iletişimciyiz, konuşurken nasıl anlaşılıyoruz, iletişim yeteneğimizi nasıl geliştirebiliriz
TELEFONDA İLETİŞİM / ETKİLİ KONUŞMA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ
Yüzyüze İletişim ile telefonda iletişim arasındaki fark, iletişim hastane ortamında neden önemli, hasta ile iletişim, beden dili
YÖNETİM BECERİLERİ / EKİP OLMA – LİDERLİK EĞİTİMİ
Klasik yömetim ve çağdaş yönetim arasındaki farlar nelerdir? Çağdaş Yönetici – Koç; Liderlik becerileri nasıl arttırılır?
MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ YÖNETİMİ EĞİTİMİ
Müşteri Psikolojisi, müşteriye yaklaşım nasıl olmalı, müşteri neden şikayet eder, otel yönetiminin konu ile ilgili stratejisi varmı?
SÜREÇ YÖNETİMİ
Projelerle süreç yönetimi nasıl olur, süreç yönetiminin iş planı nasıl çıkarılır, süreç yönetimi ve zaman ilişkisi
STRES YÖNETİMİ
Çalışanlar ve stres yönetimi, koçlukta stres yönetimi, püf noktaları nelerdir, en etkin stres yönetimi yöntemleri nelerdir
BEDEN DİLİ VE ETKİLİ İLETİŞİM
Beden dili okuma teknikleri, beden dilimizi kullanarak ikna etme yöntemleri, etkili iletimde beden dilinin önemi
SATIŞ - PAZARLAMA
Bu eğitimimiz, turizm sektörünün dinamikleri baz alınarak hazırlanmış olup, telefonda     rezervasyon hızını arttırma, satışı telefonda sonlandırma, ses tonunu doğru kullanmak, müşteri takibi, çok alternatifli durumlarda müşterinin yönlendirilmesi, fiyatın değil, etkili hizmetin satışı, müşteri takibi, ofis içi satış kuralları gibi sıcak satış konularını ele almaktadır. Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız
ZAMAN YÖNETİMİ
Zamanı nasıl en etkin şekilde yönetiriz, zaman yönetimi neden gereklidir, stres ve zaman yönetimi nasıl birbirini etkiler
TAKIM ÇALIŞMASI
Neden önemlidir?, Zaman yönetimi ve takım çalışması arasındaki bağlantılar nelerdlr, liderlik ve takım çalışması yönetimi arasındaki ilişki nelerdir?
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ
İyi bir eğitmen öncelikle neye dikkat etmeli, eğiticinin eğitimi eğitimi neden gerekli, ne kadar anlatabiliyor ne kadar anlaşılıyorsunuz
İŞE ALMA VE YERLEŞTİRME EĞİTİMİ
İnsan kaynakları politikanız ve işe alma ve yerleştirme politikanız ne kadar benzer ve uyuşuyor, İnsan kaynaklarından max fayda almak için işe alma ve yerleştirme sisteminizi nasıl geliştirmeli ve uygulamalısınız
YÖNETİM KADEMESİ EĞİTİMLERİ
(BKNZ: Yönetim Kademesi Eğitimleri)
Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın …  

 
İNŞAAT SEKTÖRÜ EĞİTİMLERİ
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE SATIŞ – PAZARLAMA EĞİTİMİ
İnşaat sektörü Satış - pazarlama eğitimimiz, Emlak sektöründen farklı olarak, kendi ekipleriyle satış yapan inşaat firmaları için tasarlanmış bir eğitimdir. Kurumsallığı ve imajı ön planda tutarak; maket üzerinden satış, örnek daire üzerinden satış, telefonda satışa ön hazırlık, güven unsuruna dayalı ikna, satışı kapatma, referans odaklı satış ve satış sonrası referans ağının önemi konuları eğitimimizin içeriğini oluşturmaktadır.Bu eğitimimiz yurtdışı literatür ve kaynakların profesyonel uzmanlarca incelenmesi ve Türk toplum yapısına başarı ile entegre edilmesi sonucu oluşturulmuştur. Power Plus HRM olarak hedefimiz yurtdışı kaynaklı bu yeni entegrasyon ile kaliteli rekabet ortamına katkı sağlamaktır.
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PERSONEL SEÇİM YÖNETİMİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIĞI
İnşaat sektöründe personel seçimi eğitimimizin içeriği, yapacağınız inşaatın hazırlık aşamasından ( fizibilite, maliyetlendirme, şantiye kurulumu vb. ) inşaatın tamamlanıp, satışlarının yürütülme aşaması dahil, çalıştıracağınız tüm personeli, teknik ve kişisel yetkinliklerini ölçerek işe almanızı sağlayacak bir bilincin firmanızda oluşturulması ve özellikle yönetim ekibinizin kaliteli ve yetkin personel seçiminde profesyonel bakış açısına sahip olmasının sağlanması üzerine kurulmuştur.